Listeler

Türkiye’nin Sakin ve Telaşsız Yaz Rotaları

Türkiye'nin sakin seyahat yerleri
Oyla

Uzaklara gitmenin sadece kilometrelerle ölçülmediği, her yeni yolculuğun iç dünyamızda yeni keşifler açtığı bu dünyada ruhunuzu serinletecek, yüzünüzü güneşe döndürecek ve kalbinizi hafifletecek sakin rotaları keşfetmeye ne dersiniz? Haydi gelin, Türkiye’nin sessiz ve huzurlu köşelerinde nefes alalım, yaşamanın ve keşfetmenin tadını çıkaralım.

İşte sizin için hazırladığımız en sakin tatil yerleri…

Karadeniz’in Saklı Cenneti: Perşembe, Ordu

Karadeniz’in sakin bir beldesi olan Perşembe, doğası ve misafirperver halkı ile tanınır. Ayrıca Efirli Plajı’nda hayata geçen dalga sörfü okuluyla adından söz ettirir. Ordu’nun dalga sörfüne oldukça elverişli suları, sörf severleri Perşembe’ye çeker. Perşembe’ye giderseniz, Hoynat Adasını, Yasonburnu Yarımadası ve kilisesini, muhteşem Perşembe Limanını ve fındık bahçelerini mutlaka ziyaret edin. Seyahatin ilk adımı Ordu-Giresun uçak bileti almak.

Küçük Cennet: Sokakağzı, Çanakkale

Ayvacık ilçesinde Assos’un yanı başında bulunan Sokakağzı, az bilinen bir saklı hazine. Doğası ve sıcak ruhuyla Sokakağzı huzur dolu bir tatil için ideal. Denize girip kitap okuma ve yöre insanının lezzetli gözlemeleri ile karın doyurma imkanlarını birarada bulabileceğiniz bir yer.

Yeşilin Kollarında: Olimpos, Antalya

Çam ormanlarıyla çevrili Olimpos, popüler olmasına rağmen huzurlu ve sakin bir atmosfer sunar. Bungalovunuzda kuş ve böcek seslerine uyanmak, hamakta kitap okumak ve arada denize girip dost sohbetlerinde kaybolmak için Olimpos ideal. Olimpos Antik Kenti’ni, Phaselis ve Ayışığı koylarını ziyaret etmeyi unutmayın. Olimpos’a gitmek için Antalya Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

Kalabalıklar içinde Bir Vaha: Mazı, Bodrum

Bodrum’da saklı, sakin bir köy olan Mazı, hareketli Bodrum hayatından bir nefes almak için ideal bir yer. Çeşitli güzel ve ıssız koyları ve sıcakkanlı köy halkı ile Mazı, sakin bir tatil isteyenler için harika bir seçenek.

Doğanın Koruyucusu: Datça, Muğla

Özel Çevre Koruma Bölgesi olması sayesinde doğası bozulmayan Datça, temiz hava ve sakin atmosferi ile bilinir. Trekking’den sörfe kadar birçok doğa ve su sporunu keyifle deneyebilirsiniz.

Kuşadası’nın Saklı Cenneti: Güzelçamlı, Aydın

Kuşadası’na 25 km mesafede bulunan Güzelçamlı, muhteşem doğası ve huzurlu atmosferi ile bilinir. Tertemiz denizi ile de dikkat çeker. Güzelçamlı’ya giderseniz Büyük Menderes Milli Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

Doğanın Kucağı: Bördübet, Marmaris

Marmaris Bördübet; doğası, rengârenk bitkileri ve huzur veren Azmak Deresi ile bilinir. Bu yaz mutlaka Bördübet’e bir şans verin pişman olmayacaksınız.

Huzurun Adresi: Kabak Koyu, Fethiye

Fethiye’nin Kabak Koyu, popülerliğine rağmen huzurlu ve çekici atmosferini korur. Doğası ve temiz hava ile modern yaşamın stresinden uzaklaşma fırsatı sunar. Kabak Koyu’na gitmek için Dalaman Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

Bozcaada, Çanakkale

Tertemiz denizi ve pitoresk sokaklarıyla Bozcaada, sakin bir ada tatili için güzel bir seçenek olabilir. Bozcaada’nın üzüm bağları ve tarihi şarap fabrikalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Selimiye, Muğla

Marmaris’in biraz dışında, huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir köy olan Selimiye, sakin ve doğal bir tatil için tercih edilebilir. Yeşillikler içindeki konaklama tesisleri, tertemiz denizi ve lezzetli yemekleri ile ünlüdür.

Adatepe Köyü, Çanakkale

Kazdağları’nın eteklerinde yer alan Adatepe, taş evleri ve tarihi dokusuyla ön plana çıkar. Burası doğa ile iç içe, sessiz ve sakin bir tatil arayanlar için güzel bir alternatif olabilir.

Şirince, İzmir

Tarihi Rum köyü olan Şirince taş evleri, şarapları ve zeytinlikleri ile bilinir. Şirince’ye gelirseniz köyün dar sokaklarında yürüyüş yapmayı, yöresel lezzetleri denemeyi ve tarihi yapıları ziyaret etmeyi unutmayın.

Gökçeada, Çanakkale

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada doğal güzellikleri, uzun ve temiz kumsalları, eski Rum köyleri ve yavaş yaşam tarzı ile bilinir. Bu adada huzurlu bir tatil için çok sayıda konaklama seçeneği bulabilirsiniz.

Bu yerler, sessizlik ve huzur arayan tatilciler için mükemmel seçeneklerden sadece bazıları. Siz de bu sakin tatil yerlerini ziyaret ederek ya da keşfettiğiniz sakin seyahat yerlerinin keyfini çıkarın.

İlginizi çekebilir: Fethiye’nin Cennet Köşeleri: Keşfedilmeyi Bekleyen 8 Muhteşem Yer

Avatar

Yeryüzü Durağı

About Author