Alışveriş

Bursa Ziyaretinde Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Bursa Ziyaretinde Alınabilecek Hediyelik Eşyalar
Oyla

Çanakkale, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü bir şehir. Eğer bu güzel şehirden alabileceğiniz özgün hediyelik eşyalara göz atmak istiyorsanız, işte size bir rehber:

 1. Truva Atı Figürleri ve Simgeleri: Çanakkale’nin sembolü haline gelmiş Truva Atı figürleri, şehirde birçok yerde bulunuyor. Tahta, seramik, veya diğer malzemelerden yapılmış Truva Atı hediyelikleri tatilinizin hatırası olabilir.
 2. Aynalı Çarşı’dan Çanakkale Savaşı Temalı Biblolar: Aynalı Çarşı, Çanakkale Savaşı’na dair çeşitli detayları simgeleyen bibloları sunuyor. “Dur Yolcu” yazılı el havluları ve Seyit Onbaşı’nın resmedildiği tişörtler de burada bulunuyor.
 3. Gökçeada ve Bozcaada Buzdolabı Magnetleri: Gökçeada ve Bozcaada sahil boyunca sıralanan butik dükkanlarda, Çanakkale’ye özgü buzdolabı magnetlerini bulabilirsiniz. Aynı zamanda Aynalı Çarşı’da da bu magnetlere rastlayabilirsiniz.
 4. Bozcaada El Yapımı Seramikler: Bozcaada, özellikle el yapımı seramikleriyle ünlüdür. Reyhan Seramik Atölyesi gibi yerlerde, özel tasarımlı seramikler arasında “Çanakkale” yazılı balık figürlerini bulabilirsiniz.
 5. Süslü Tasarımlar’dan Otantik Takılar: Çanakkale şehir merkezinde gezerken, Süslü Tasarımlar gibi hediyelik eşya dükkanlarından rengarenk bileklikler, el yapımı kolyeler ve şık küpeler gibi otantik takılar alabilirsiniz.
 6. Amadeus Winery’den Bozcaada Şarapları: Bozcaada, Türkiye’nin en iyi şaraplarının üretildiği bir yerdir. Amadeus Winery gibi şarap üreticilerini ziyaret ederek hem şarap tadımı yapabilir hem de hediyelik şaraplar satın alabilirsiniz.
 7. Ayvacık El Dokuması Halılar: Ayvacık ilçesinde el dokumacılığı geleneği sürdürülüyor. Bu bölgede üretilen el dokuması halıları, Ayvacık şehir merkezi ve turistik dükkanlarda bulabilirsiniz.
 8. Ezine Peyniri: Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilen Ezine peyniri, Türkiye’nin en ünlü peynirlerinden biridir. Peynir dükkanlarından tadım yapabilir ve hediye olarak satın alabilirsiniz.
 9. Kadir Usta’dan Peynir Helvası: Çanakkale’nin meşhur tatlılarından olan peynir helvasını, Kadir Usta gibi yerlerden satın alabilirsiniz. Bu lezzetli tatlı, hem kendiniz için hem de hediye olarak idealdir.
 10. Bozcaadalı Veli Dede’den Gelincik Şerbeti ve Lokumu: Bozcaada’nın ünlü gelincik şerbetini organik ve el yapımı olarak Bozcaadalı Veli Dede’den alabilirsiniz.
 11. Yöresel Domates Reçeli ve Salçası: Çanakkale halkının geçim kaynaklarından biri olan domates yetiştiriciliğinin ürünlerinden olan domates reçeli ve salçası, şehirde birçok yerde satılmaktadır.
 12. Mavras’tan Doğal Zeytinyağı Sabunları: Doğal zeytinyağı sabunlarını, Ayvacık, Ezine ve Küçükkuyu gibi birçok dükkanda bulabilirsiniz. Bu sabunlar, bölgedeki zeytin yetiştiriciliği mahsullerinden elde edilir ve doğal yollarla üretilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Medine'den Ne Alınır?

Çanakkale’den sevdiklerinize ve kendinize hatıra olarak alabileceğiniz pek çok güzel seçenek bulunuyor. Şehirdeki tarih ve kültürle bütünleşmiş bu hediyelik eşyalar, tatilinizin güzel anılarını yaşatmanıza yardımcı olacak.

İlginizi çekebilir:Çanakkale’de ne yenir?

Avatar

Yusuf Yüksel

About Author

Bunlar da var

Roma'dan ne alınır
Alışveriş

Roma’dan Ne Alınır: Özgün Hediyeler ve Alışveriş Rehberi

Roma, özgün hediyeler, el yapımı ürünler ve lezzetli yiyeceklerle dolu bir şehirdir. İşte, sevdiklerinize ya da kendinize alabileceğiniz en popüler
Paris'te alışveriş
Alışveriş

Paris Alışveriş Rehberi: Şehrin En İyi Alışveriş Noktalarını Keşfedin

Paris, moda ve alışverişin başkenti olarak bilinir ve şehirde alışveriş yapmak ziyaretçiler için adeta bir rüya gibi. Özel butiklerden ünlü