Gezilecek Yerler

Roma’da Hafta Sonu Kaçamağı: Şehrin Etrafındaki En Güzel Köyler ve Kasabalar

Tivoli villa d erste
Oyla

Roma, dünya çapında ünü olan tarihi ve kültürel zenginliklere ev sahipliği yapsa da şehrin hemen dışında keşfedilmeyi bekleyen pek çok güzel köy ve kasaba bulunmaktadır. Hafta sonu kaçamakları için ideal olan bu mekanlar doğa, tarih ve yerel yaşamı deneyimleyebilme fırsatı sunar.

İşte Roma’nın yakınlarındaki büyüleyici köy ve kasabalar;

Tivoli: Muhteşem Bahçeler ve Antik Kalıntılar

Roma’ya sadece 30 km uzaklıkta bulunan Tivoli, Villa d’Este ve Villa Adriana gibi ihtişamlı yapıları ile ünlüdür. Villa d’Este, Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olup, bahçeleri ve muhteşem çeşmeleri ile ziyaretçileri büyüler. Villa Adriana ise İmparator Hadrianus’un yazlık sarayıdır ve antik Roma mimarisine dair etkileyici kalıntılar görebilirsiniz.

Calcata: Orta Çağ’dan Günümüze Uzanan Bir Köy

Roma’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Calcata, kayalıkların üzerine kurulmuş Orta Çağ dokusunu günümüze kadar koruyabilmiş büyüleyici bir köydür. Dar sokaklarında dolaşarak tarihin izlerini sürebilir, yerel sanat galerilerini ve butikleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca köyün etrafında keyifli doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

Bracciano: Göl Kenarında Huzurlu Bir Kasaba

Roma’ya sadece 40 km uzaklıkta bulunan Bracciano, etkileyici Orsini-Odescalchi Kalesi ve Bracciano Gölü ile ünlüdür. Tarihi yapıları ve dar sokaklarıyla şirin bu kasabada göl kenarında piknik yapabilir, yüzme ve su sporları gibi aktivitelere kayılabilirsiniz.

Frascati: Şarap ve Panoramik Manzaraların Keyfini Sürün

Roma’nın hemen dışında bulunan Frascati, tepelerin üzerinde kurulmuş şirin bir kasaba. Ünlü Frascati şarabının üretildiği bölgede, panoramik manzaralar eşliğinde şarap tadımı yapabilir, tarihi yapıları ve güzel bahçeleri keşfedebilirsiniz. Ayrıca Villa Aldobrandini gibi ihtişamlı villalar ve bahçeleri de görülmeye değer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Roma'ya Yolculuk: Tarihin, Kültürün ve Lezzetlerin Büyülü Şehri

Castel Gandolfo: Papalık Yazlık Rezidansının Eşsiz Güzelliği

Roma’ya 25 km uzaklıkta bulunan Castel Gandolfo, Albano Gölü ve Papalık Yazlık Rezidansı ile ünlüdür. Tarihi merkezdeki Papalık Sarayı, Barok mimari ve muhteşem bahçeleriyle görülmeye değer. Kasabada ayrıca göl kenarında yürüyüş yapabilir ve yerel restoranlarda lezzetli İtalyan yemekleri deneyebilirsiniz.

Sperlonga: Beyaz Kumlu Plajlar ve Eski Bir Balıkçı Köyü

Roma’nın yaklaşık 120 km güneyinde yer alan Sperlonga, eski bir balıkçı köyüdür ve beyaz kumlu plajları, berrak denizi ve dar sokaklarıyla büyüleyici bir atmosfer sunar. Ayrıca Tiberius’un eski yazlık villasının kalıntılarını ve etkileyici deniz kenarındaki müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Civita di Bagnoregio: Zamanın Durdurulduğu Yer

Roma’ya 120 km uzaklıkta bulunan Civita di Bagnoregio, zamanın durduğunu hissettiren etkileyici bir köydür. Sarp kayalıkların üzerinde yer alan ve sadece yaya köprüsü ile ulaşılabilen köy, dar sokakları, taş yapıları ve nefes kesici manzaralarıyla gezinize unutulmaz anılar bırakacaktır.

Avatar

Yeryüzü Durağı

About Author

Bunlar da var

Floransa gezi rehberi
Gezilecek Yerler

Floransa’nın Büyüleyici Yüzü: Rönesans’ın İzlerinde Gezilecek 10 Harika Yer

Floransa, Rönesans’ın başkenti olarak bilinir ve tarihi güzellikleri, sanat eserleri ve mimari yapılarıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakır. İşte Floransa’da gezilecek
Fethiyede gezilecek yerler
Gezilecek Yerler

Fethiye’nin Cennet Köşeleri: Keşfedilmeyi Bekleyen 8 Muhteşem Yer

Fethiye, Türkiye’nin güney sahilinde yer alan ve doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve turkuaz suları ile ünlü bir tatil beldesidir. İşte